CVZ Dergi

Geleceğin Şehri OCEANIX

Küresel ısınmanın gittikçe artıyor olması Sonucu Deniz seviyelerinin yükselmesi  kıyı kentlerini tehlikeye sokuyor.BIG ‘in kurucusu BJORKE INGELS “dünyanın en büyük 10 şehrinden 9’u 2050 yılına kadar yükselen denizlere maruz kalacak.Deniz bizim kaderimiz aynı zamanda geleceğimizde olabilir” diyor.Doğayla kavga etmeden denizle barışarak bu soruna  çözüm bulmak için yeni bir kent tasarlandı

Oceanix city, kendi kendini sürdürebilen komitelere sahip yüzen bir şehir. Peki bu şehirin diğerlerinden farkı ne?

Sürekli üretim yapacak yüksek verimli, topraksız sistemlerden organik ürün tedarik edilecek. Atık dönüştürme sistemleriyle atıklar enerjiye,tarımsal hammadde ve geri dönüşüm malzemelerine dönüştürecek.Güneş ve dalgalardan ucuz, temiz ve yenilenebilir enerji elde edilcek.Olası bir tsunami veya kasırgaya dayanıklı ve istenilen zaman hareket ettirilebilen bir şehir tasarımı planlanıyor. Dronla teslimat,su araçları,deniz çiftçiliği gibi yenilikçi mesleklere ışık tutan oceanix bizim geleceğimiz.

Oceanix in en küçük yapı birimi 300 kişi kadar nüfusa sahip olacak 2 hektarlık mahalleler. Bu Mahallelerin inşasında tüm yapılar düşük ağırlık merkezi oluşturmak ve rüzgara karşı koymak için en fazla 7 katlı olacak.Her bina kendi kendine düşük soğutma maliyetleri sunarken güneş enerjisinden en etkili şekilde yararlanmak için tavan alanı maksimuma çıkartılacak.

6 mahalleyi korunan bir orta liman etrafında toplayarak 1650 kişinin konaklayabileceği, ticaret yapabilecekleri ve sosyal etkinliklere katılabilecekleri 12 hektarlık büyük köyler oluşturulacak. Bir araya gelen 6 köy güçlü topluluk duygusuna sahip yaklaşık 10.000 kişilik bir şehir oluşturmak için birbirine bağlanacak.

Yorum ekle