CVZ Dergi

Eğitimin Ötesinde Öğrenme

Lise eğitiminin amacı ne? Yorulunca, sıkılınca veya bunalınca sık sık sorguladığımız bir eğitim sisteminin içerisindeyiz. “Tanzimat Edebiyatı’nı hayatımda nasıl kullanacağım ben tıp okumak istiyorum zaten?” diyenler var mesela. Öncelikle şu gerçekle barışmak lazım. Lise eğitimi birçok farklı alanla tanışıklık sağlamak için, belli bir alana hakimiyet bir öncelik değil. Yalnız artık bilgiye ulaşımımız daha kolay olduğu için ilgi alanlarımız daha erken yaşta belirginleşiyor, bu yüzden de standart eğitim bizim neslimizi pek tatmin etmiyor. Peki okulda aldığımız temel eğitimi nasıl renklendirebiliriz? 

  • edX ve coursera

Önce bu iki kaynakla başlamamın sebebi bu iki organizasyonun en geniş MOOC kataloglarına sahip olmaları ve bir çok üniversiteyle anlaşmalı olarak onların derslerini yayınlamaları. MOOC ne diyecek olursanız açılımı “Massive Open Online Course” yani çok büyük bir kitleye sunulmak amacıyla hazırlanmış çevrimiçi ders programları. Bir MOOC’un içerği hem videolardan, hem metin ve makalelerden, hem de testlerden oluşuyor. Böylece dersi hem öğreniyor hem de pekiştirebiliyorsunuz. edX’in partnerlerinden bazıları MIT, Harvard, Oxford, ve EPFL. Coursera’nın öne çıkan partnerleri ise Stanford, UChicago, UPenn ve Sciences Po. Yalnızca üniversiteler değil National Geographic Society, Amazon Web Services, Amnesty International gibi kuruluşlar da bu iki platform üzerinden kendi alanlarında MOOC’lar sağlıyorlar. En güzel yanı da bu derslerin ücretsiz olmaları! İki platform arasında 5000’den fazla ders var ve neredeyse hepsini deneyimlemek ücretsiz. Dersleri tamamladığınza dair sertifika almanız için belli bir ücret ödenmesi gerekiyor ama dersleri almak için bir ücret talep edilmiyor. Her iki platform da bilginin bir lüks olmaması gerektiği düşüncesi üzerine kurulmuş. Yalnız şunu da not etmek gerekiyor ki derslerin çoğu İngilizce (Fransızca, İtayanca, Çince gibi farklı dillerde dersler de var). Benzer platformlar Futurelearn ve Cognitive Class. Yalnız bunlar konu çeşitliliği ve ders sayısı bakımından edX ve coursera ile boy ölçüşebilecek durumda değiller.

  • Harvard Online Courses, Yale Open Courses, Stanford Online, ve MIT Open Courseware

Bunlar ise dünyanın en iyi üniversitelerinden bazılarının kendi girişimleri. İçerikleri bazen bu siteler üzerinden sunuyorlar bazen de öğrenciyi iTunes, edX veya coursera gibi ikincil sitelere yönlendiriyorlar. Yine birçok ders ücretsiz. Bu okullarda üniversite okumak gibi bir niyetiniz varsa nasıl bir eğitim alacağınız konusunda size fikir verebilir. Hiç öyle bir düşünceniz yoksa bile bedava Harvard derslerine kim hayır diyebilir ki?

  • Khan Akademi

Artık Khan Akademi’yi duymayan kalmamıştır. Sloganları “Herkese, Her Yerde, Dünya Standartlarında, Bedelsiz Eğitim!”. Oldukça çekici değil mi? Khan Akademi’deki derslerin birçoğu lise seviyesinde. Fakat müfredat dışı içerikler de var, örneğin programlama dersleri ve çeşitli müzelerden de dersler mevcut. Yani hem okulda kaçırdığınız, anlamadığınız, dinlemediğimiz, çok iyi anlamadığınız dersler varsa kullanabilirsiniz hem de merak ettiğiniz konular hakkında bilginizi derinleştirebilirsiniz. Khan Akademi’nin öne çıkan bir diğer yönü ise içeriğinin Türkçe dahil birçok farklı dile çevrilmiş olması.

  • Smarthistory

Bu da benim kişisel favorilerimden birisi: Smarthistory. Sanat tarihine ilgi duyuyorsanız kesinlikle göz atmanız gereken bir site. YouTube kanalından da takip edebilirsiniz. Bu sitenin de İngilizce olduğunu eklemem lazım, fakat basit bir anlatımı var. Amaçları müzeleri ve tarihi yapıtları büyük bir kitleye açmak. Dönem, yer ve stil seçip istediğiniz eserler üzerine bilgi alabiliyorsunuz (kronolojik olarak gitmenizi tavsiye ederim). Fotoğraflar ve videolarla size eserleri karşılarındaymışsınız gibi canlı hale getiriyor. Videolarda size bu eserlerin tarihini, önemini, ve anlamını anlatan sanat tarihçileri var. Siteyi kullanmak tamamen ücretsiz. Sanatın ulaşılabilir olması gerektiğine inanıyorlar. 

Beril Dide Ölmez

Yorum ekle