CVZ Dergi

Uyarlama gibi uyarlama: AGATHA CHRISTIE’S POIROT

Tam 25 yıl süren 13 sezonluk 70 bölümlük bir televizyon efsanesi. Dizi polisiyenin annesi Agatha Christie’nin müşkülpesent dehası Hercule Poirot’nun yer aldığı bütün romanların ve kısa hikayelerin televizyon fimlerine uyarlanlamış hali. 

Her bölümde başka bir vaka var çözülmeyi bekleyen. Bazen bir hırsızlık bazen cinayet bazen de henüz işlenmemiş cinayetler söz konusu. David Suchet’in canlandırdığı Poirot küçük gri hücreleriyle bu adli bulmacaları çözerken kendisine çoğunlukla Kaptan Arthur Hastings rolünde Hugh Fraser eşlik ediyor. Dedektifimizin yardımcısı bazen sekreteri Felicity Lemon (Pauline Moran) bazen de Baş Müfettiş James Japp (Philip Jackson) oluyor. Agatha Christie’nin kendi kişiliği ve deneyimlerinden yola çıkarak yazdığı polisiye yazarı Ariadne Oliver (Zoë Wanamaker) da 6 bölümde dedektifle birlikte çalışıyor. Bol ödüllü dizi Agatha Christie’s Poirot’nun IMDb puanı ise 8.6. 

Pauline Moran, Philip Jackson, Hugh Fraser, ve David Suchet

Söz konusu uyarlama eserler olunca akla gelen bir soru var: Sadık okurlar hayal kırıklığına uğrar mı? Agatha Christie’s Poirot’ya gelince sizi temin ederim ki uğramazsınız. David Suchet’nin Poirot’nun kişiliğine hakimiyeti olağanüstü. Suchet’nin Poirot’su kıyafetinin ütüsüne ve bıyığının simetrisine karşı özeni ile kitaplardan tanıdığımız Poirot’nun kusursuz yansıması. Evil Under the Sun bölümünde Poirot’nun kahvaltı için sipariş ettiği yumurtaların boylarının eşit olmadığından yakındığını göreceksiniz. Christie okurlarının gözünden kaçmayacak bir diğer detay ise Poirot’nun yürüyüşü. David Suchet kitaplarda tarif edilen hızlı ve sık adımlı yürüyüşü mükemmelleştirmek için popo kaslarını sıkıyormuş. “Bu kısa adımlarla yürümenizi sağlar ve yaptığım tek şey bu. Poirot’u ve nasıl yürüdüğünü gözünüzün önüne getirecek olursanız, bu küçük ayrıntı onun kişiliğinin bir parçası. Poirot rahat, geniş jestlerin adamı değil.” diyor Suchet. 

David Suchet ve Zoë Wanamaker

Dizi görsel olarak da çok tatmin edici. Kitaplar 60 yıllık bir döneme yayılan olayları işliyor olsa da dizinin yapımcıları görsel tutarlılık açısından set ve kostüm tasarımlarını 1930’lara sabitlemişler. Setler tam anlamıyla bir Art Deco temsili olmasa da 30’lar moderni ağır basıyor. Bunun sebebi ise Christie’nin kitaplarında Art Deco’nun Poirot için fazla cafcaflı olduğunu açıklaması. Fakat Poirot’nun ilk dairesine donuk ve açık renkler hakimdi. Mobilyalar ise krom ve çelik gibi metalik iskeletler içeriyordu. Poirot’nun evinin dekorasyonunda yuvarlak şekiller göze çarpıyordu (pencereler ve kitaplık). Dış duvarlar da köşesiz ve dairesel sınırlıydı. 2005’te diziye dahil olan yeni prodüksiyon tasarımcısı Jeff Tessler bu siyah beyaz kontrastlı Art Deco mekanın Poirot için fazla cafcaflı olduğu konusunda kitaplarla hemfikir olacak ki Poirot “üst kata taşındı”. 

İkinci dairesi daha eklektik daha sıcaktı. Mobilyalar koyu ahşap ve odalar doluydu. Minimalist değildi, yaşanmışlık temsil ediyordu. Mobilyalar ise köşeli silüetler oluşturuyordu. Poirot’nun simetri titizliğini tekrar hatırlatacak olursak köşeli mobilyaların onun için daha makul olduğu çok kolay anlaşılıyor. Üst kata taşınmış olduğu için hala Whitehaven Mansions’da oturuyor. Whitehaven Mansions ise merkezi Londra’da Charterhouse Meydanı’ndaki Florin Court. Evet kullanılan binalara Art Deco mimarisi hakim. Yalnız Poirot’nun 2005’te yeni taşındığı dairesi binanın başka bir cephesinden olacak ki duvarlar bu sefer köşeli, olması gerektiği gibi. 

Florin Court

Her bölüm farklı bir hikayeyi anlattığı için dizinin yüzlerce konuk oyuncusu olmuş. Şimdi hepimizin tanıdığı simalardan bazıları bu dizide aldıkları konuk rollerle ünlenmişler. Örneğin Jessica Chastain The Help ve Zero Dark Thirty’den önce, 2010’da, Agatha Christie’s Poirot’nun Murder on the Orient Express bölümünde Mary Debenham rolünü oynamış. Dizinin 12. sezonun 3. bölümü olan Murder on the Orient Express kurgusu kadar konuk oyuncuları bakımından da öne çıkan bir bölüm. Yine benim en sevdiğim bölümlerden biri olan Five Little Pigs’de maktul Amyas Crale rolünde Aiden Gillen var. Lord Baelish dersem dah atanıdık gelir belki. En az kitabı kadar heyecan verici Death on the Nile’da ise Emily Blunt’ı Linnet Ridgeway olarak görüyoruz. Bu nispeten yeni yüzler dışında diziye konuk oyuncu olan büyük sinema ve tiyatro yıldızları da var. Mesela Rocky Horror Picture Show’ın Dr. Frank-N-Furter’ı Tim Curry 2008’de Appointment with Death bölümünde Lord Boynton’ı canlandırıyor. Agatha Christie’nin ‘öz-karikatürü’ Ariadne Oliver olarak karşımıza çıkan Zoë Wanamaker’ı burada tekrar hatırlatmadan da geçemem. 

Eileen Atkins, Hugh Bonneville, Marie-Josée Croze, Susanne Lothar, David Morrissey, David Suchet, Jessica Chastain, Denis Ménochet, ve Brian J. Smith

Yeni bir dizi arıyorsanız, “Game of Thrones bitince n’apacağız?” diyorsanız ya da benim gibi eski bir Poirot hayranıysanız Agatha Christie’s Poirot tam size göre. 

Beril Dide Ölmez

Yorum ekle