CVZ Dergi

Sanat, Bilim ve Teknoloji Bir Arada: Refik Anadol

Refik Anadol, İstanbul doğumlu. Los Angeles, California’da yaşıyor ve ABD’de yaptığı işlerle büyük ilgi görüyor. Bunun nedeni alıştığımız sanat algısının çok ötesinde; sanat, bilim ve teknoloji üçgeni içinde, insan zihninin sınırlarını zorlayan eserler üretmesi. Kendisini medya sanatçısı olarak tanımlıyor. Eserlerinde veriyi kullanıyor. Daha çok sosyal ağlar, sensörler, cep telefonları, Twitter ve Facebook’un tamamını kapsayan “big data” denilen veri ile ilgileniyor. Aynı zamanda yapay zekayı da işlerinde kullanıyor, bilim insanlarıyla çalışıyor. Heykel, resim ve performans formlarında üretiyor.

Melting Memories

Eserlerini çok daha büyük formlarda işliyor, onun için kanvas bir tuvalden, materyal resim araç gereçlerinden ibaret değil. Mimari onun kanvası, veri onun materyali ve hepsini teknolojiyi ile birleştiriyor.

Yaptığı işler hakkında şunları söylüyor: “Mimari bir veriyle, bir yapıyı yaşayan bir form haline getirmeyi hayal etmiştim. O günden beri hep yapıların, her yapının, her mekanın bir kanvas olduğunu düşündüm/düşünüyorum. Nefes alabiliyorsak, görebiliyorsak, eğer gerçeklikte varsa, her mekanın, her yüzeyin ve her yapının bir cephe olabildiği, bir kanvas olabildiğini düşünüyorum ben, bunu iddia ediyorum.”

Infinity Room

Medya sanatlarını mimarinin içine yerleştirerek aralarında karma bir ilişki kurarak dijital ve fiziksel nesneler arasındaki alanı makine zekası ile birlikte keşfediyor. İzleyicileri, hem iç hem de dış mimari oluşumların işlevselliğini yeniden tanımlama imkanı sunarak alternatif gerçeklikleri görselleştirmeye davet ediyor.

Büyük veri ve algoritmalar sayesinde imkansız materyalleri akışkan bir formda hayal edebiliyor ve bunu da büyük veri ile birleştirebildiğini söylüyor. Medya sanatları ve mimariyi daha önce görülmemiş sıradışı bir yolla birleştirdiği için son zamanlarda en merak edilen isimlerden biri. Sanatıyla on binlerce insana ulaşıyor.

WDCH Dreams, Walt Disney Concert Hall

Walt Disney Concert Hall’da sergilenin bu son proje Filarmoni’nin 100 yıllık dijital arşivini kullanarak oluşturuldu ve Refik Anadol’un şu ana kadarki en büyük ve görkemli projesi. Bu kadar kısa sürede ulaştığı başarıyla bundan sonra yapacağı projeleri tüm dünya merakla bekliyor.

Refik Anadol’un Şebnem Kırmacı ile yaptığı röportajdan yararlanılmıştır.

http://refikanadol.com


Çağla Bakan

Ben Çağla! Dans ve müziksiz yaşayamayan, yaşadıklarını da fotoğraflamadan, yazıya, çizgiye dökmeden duramayan bir de dünyayı hala değiştirebileceğine inanan biriyim. CVZ'de yazılarımla sizlerle birlikte olacağım!

Yorum ekle