CVZ Dergi

Studio Ghibli Filmlerine İlham Vermiş 5 Yer

Sizin de çocukluğunuz Hayao Miyazaki’nin renkli dünyasını düşleyerek mi geçti yoksa? O düşlediğiniz muhteşem yerleri yeryüzünde de bulabileceğinizi biliyor muydunuz peki? İşte sizi Studio Ghibli filmlerine götürecek 5 yer!

  Koganei, Tokyo, Japonya

    Secret World of Arriety (Aşırıcılar) filminin ilham kaynağı olan Koganei, Tokyo metropolünün ikinci en büyük parkıdır ve rengarenk doğasıyla fotoğraf çekmek için güzel bir yerdir. Turistler arasında popüler olmasa da gerçek Studio Ghibli stüdyosu buradadır.

    Paronella Parkı, Queensland, Avustralya

Laputa:”Gökteki Kale” filmine ilham vermiş Paronella Parkı, hep bir şato kurma hayali olan İspanyol göçmen Jose Paronella tarafından kurulmuş. Turistler arasında oldukça popüler ve şatonun yanında tenis kortları, su çeşmeleri, bir tiyatro salonu ve bir hidroelektrik santrali var.

    Ross Bakery, Tasmania, Avustralya 

Tasmania’daki bu eski tarzdaki pastane Miyazaki için büyük bir ilham kaynağı olmuş, böyle umulmadık yerlerden esinlenmek onun için bir vazgeçilmez. Ghibli ve anime fanları için burası o kadar popüler ki pastane hayranlar için yukarı katlarına küçük bir çatı katı odası hazırlamış ve adını Kiki’s Room koymuş. Bu odada seyahat edenler isterlerse kalabiliyormuş.


   Yakushima, Osumi Adaları, Kagoshima, Japonya

Yakushima, Japonya’nın en eski ağaçlarının olduğu kocaman bir sedir ormanı ve 2000 metre yüksekliğinde dağlarıyla subtropikal bir ada. Yani yazları sıcak ve nemli, kışları hafif ve serin bir iklime sahip. Prenses Mononoke’nin filmde kurtardığı orman buradan esinlenilmiş. Yürüyüş alanı olarak güzel bir yer olduğu söyleniyor ancak çok yağmur yağıyormuş, o yüzden hazırlıklı gidilmesi öneriliyor.

Totora House, Nagoya

Komşum Totoro filmindeki evin aynısını Nagoya’ya inşa etmişler. Burası filmdeki eve ilham kaynağı olmamış ama 2005’te, Satsuki ve Mei’nin evinin reprodüksiyonu adeta filmi gerçek hayata taşımış. Bu ev, Nagoya’nın yakınlarında düzenlenen Worlds Fair için yapılmış. Goro Miyazaki evi dizayn etmiş ve evin yapılışını yönetmiş. 

Burası da Satsuki’nin masası. Aynı filmdeki gibi… Üstelik ziyaretçiler bazı kurallar dışında her şeye dokunabiliyormuş; çekmeceleri, gizli kapıları, pencereleri açabilmek serbestmiş!

Size Studio Ghibli’ye ilham olmuş yerlerin birkaçını anlattım. Miyazaki her zaman umulmadık mekanları filmlerinin içinde büyülü bir anlatımla sergiliyor. 

Çağla Bakan

Ben Çağla! Dans ve müziksiz yaşayamayan, yaşadıklarını da fotoğraflamadan, yazıya, çizgiye dökmeden duramayan bir de dünyayı hala değiştirebileceğine inanan biriyim. CVZ'de yazılarımla sizlerle birlikte olacağım!

Yorum ekle