CVZ Dergi

Girişimci Dostu Girişimler

Belirsizliğin getirdiği tedirginlikle, girişimcilik dünyasına atılan ilk adımlar bazen geri atılıyor. Bu sınırsız dünyaya giremeden eşikten dönenler, gençlik jargonuyla “hep bir sekmişliğe uğrayanlar” için ilham olmasını umduğum bir derleme paylaşmak istedim. Bu da başlı başına girişimci dostu bir girişim: Instagram motivasyon sayfaları, beyin fırtınası yapmak için en müsait mekanlar, bazılarının fevri bulacağı “o” cesur kararı kıldıran şarkı listeleri, bir tutam öneri ve Youtube kanalları… Hepsi bu yazının devamında.

İlk olarak, işin yarısının eyleme geçilmeden önceki planlamadan geçtiğine inanıyorum. Her işi kendimiz yapmamız mümkün olmadığından, gedikleri kapatmak için etkin bir ekip oluşturulmalı. Fakat gerçekçi olalım, plan ne kadar kapsamlı olsa da, her şey tıkırında gitmeyebilir ve bu noktada bir hata payı bırakmak, beklentiyle gelen stresi azaltacaktır. Eğer ufak bir çaplı bit bozguna uğrarsanız, her şeyi bırakıp gitme hissinizi iki saniye bastırıp şu Instagram sayfalarına bir göz atabilirsiniz. 

@milyoner.okulu : Miami’de yaşayan bir gencin, Amazon FBA/Dropshipping gibi çeşitli pazarlama bazlı ek gelir yöntemlerini, girişimcilik ve zamanını verimli kullanma taktiklerini samimi bir dille paylaştığı bir sayfa. Oldukça düzenli içerik sağlıyor ve bu sayede telefonda vakit öldürmek için Instagram’ınızı açtığınız gibi, işine geri dönmesi gereken bir süperstar gibi hissederek telefonu kapatıyorsunuz. Tabi nadir de olsa Miami’deki work-out ve günlük yaşam/gece hayatı paylaşımları yaptığında “Ben niye orada değilim?” ile başlayan imrenmeli sorgulamalara dalıyorsunuz. Dilerim ki bu sorgulamaların üzerine somut harekette de bulunursunuz.

@girisimci_co : Ağırlıklı olarak tanıdığımız simalardan motivasyon sözleri paylaşan hesap, yer yer yine alakadar video kliplerle mizahı elden bırakmadan sizi hedeflerinize giden yoldan çıkmamanız için destekliyor. 

Yazımı yazarken, gelir beklentisini karşılayamadığı için, gerek küçük odalarda özel ders gerek büyük toplantı odaları ve yemek sunup, bunlardan ücreti daha düşük olanı ücretsiz kılan DraftWork’ü henüz deneyemeden kapandığını öğrendim. Olsun, yine Moda civarında bir başka önerim var: Cha’ya. Bu muhitteki aşırı gürültülü kitle akınından nasibini pek almamış, yeri ve menüsü geniş, interneti iyi çeken, dostane ortamda saatler su gibi akıyor.

Ah, bir de henüz gitmediyseniz de Karaköy’deki Fil Books’u muhakkak duymuşsunuzdur. İster atölye katında arkadaşlarınızla toplanın (işletme ile iletişime geçmelisiniz), ister salıncak gibi sallanan sandalyenizde kitaplarla çevrili dünyada kaybolun, burası size kekleri kadar tatlı vakit geçirmeyi vaat ederken, Avrupa yakasında merkezi ve ideal bir çalışma ortamı oluşturuyor,

Gelelim şarkı listelerine… çalışırken müzik genelde dikkatimi dağıttığından klasik müzik dışında müzik dinlemeyi tercih etmiyorum fakat çalışma öncesi/arasında özgüveninizi tazeleyecek, dans ettirip bol serotonin salgılatacak şarkı önerilerim şu şekilde:

  • Unstoppable – Sia
  • Formation – Beyoncé
  • A Little Party Never Killed Nobody – Fergie
  • Killer Queen – Queen
  • Girls Just Wanna Have Fun – Cyndi Lauper

Kitaba ayırabileceğiniz iki üç saatiniz varsa kendinize yeniden inanmak için Paulo Coelho’nun Simyacı eserini de okumanızı öneririm. İsteksizlikten muzdaripseniz ve bunların hiçbirini yapmak istemiyorsanız da içinizi dökebileceğiniz bir günlüğe başlayabilirsiniz (Kişiselleştirmek için bunların içine ruh halinize göre yüz ifadeleri, o gün mental sağlığınız için yaptığınız bir şeyi ekleyebilirsiniz mesela.). Sonunda fark edeceksiniz ki, uğruna savaştığınız bir nedeniniz varsa bıkkınlığınız geçici olacaktır.

Son olarak, Youtube’da sırf Vine ünlüsü olup, elde edilen abone sayısıyla düşük bütçeli otobiyografik film çeken kanal sahiplerinin olmadığını hatırlatırım. Zıvanadan çıkartmaya meyilli olsa da, iyi kullanına sosyal medya bir nimet.

Konuşmacıya odaklanmak isteyenlere girişimcilikle alakalı Türkçe video önerileri: https://egirisim.com/2016/11/22/girisimcilerin-takip-etmesi-gereken-turkce-youtube-kanallari/

Altyazılı veya altyazısız, işin içine dil pratiğini katmak istiyorsanız girişimcilikle alakalı İngilizce Youtube kanalı önerileri için : https://www.entrepreneur.com/slideshow/294779#2

Motivasyona dair İngilizce kanal önerileri de burada: https://thoughtcatalog.com/louise-horobin/2015/11/top-5-inspirational-youtubers-you-need-to-follow-for-ultimate-success/

İlk günkü heyecan ve istekle kalın!

Duru Saçıntı

İnilecek durağa gelmeden bir sayfa daha okuyabilme, tabağım alınmadan bir kere daha çatalımı sürterek çikolata sıyırma peşinde bir onuncu sınıf öğrensiyim. Henüz tadımlamadığım bir deneyim, keşfetmediğim bir koyun hayaliyle parlar gözlerim. Hayat denilen bu kaç saat bilinmez, kokuşuk otobüs yolculuğunda kşam çöküp, yolcuların çoğu uyurken sabahlayıp yazdığım yazılarla sizlerleyim.

Yorum ekle