CVZ Dergi

Gece/Nuit

İstanbul Saint-Joseph Lisesi, Fransa’da milyonlarca ziyaretçiye ulaşan “Gece” sergisine Fransa Büyükelçiliği ve Türkiye Fransız Kültür Merkezi gibi önemli kurumların desteğiyle ev sahipliği yapıyor. 2014 yılında Paris’teki Ulusal Doğa Tarihi Müzesi’nde (Muséum National d’Histoire Naturelle) gerçekleştirilen sergi, Saint-Joseph Lisesi Doğa Bilimleri Merkezi Koordinatörü Ahmet Birsel’in küratörlüğü ve Fuat Eşrefoğlu’nun sergi mekan tasarımı ile Türkiye’deki izleyicilerle buluşuyor.

Geceye farklı bir bakış açısı getiriyor

Günümüzde doğadan uzak kalan insanı tabiatla tekrar bir araya getirmeyi hedefleyen “Gece” sergisi, “Gökyüzü”, “Doğa” ve “Uyku” olmak üzere üç ana bölümden oluşuyor.

“Gökyüzü”, gökyüzünün yapısını, Ay’ın ve gezegenlerin hareketlerini ele alırken; “Doğa”, omurgalı ve omurgasız türlerin gece davranışlarını ve duyularını kullanma şekillerini; “Uyku” ise, uykunun evrelerini, hayatımızdaki önemini ve ışık kirliliğinin etkilerini anlatıyor.

Gece karanlığında ormanda yaşam deneyimi

Saint-Joseph Lisesi’nin geniş fauna koleksiyonundan bir tahnit seçkisine de yer veren “Gece” sergisi, bilgilendirme panoları, multimedya istasyonları ve doğa sesleriyle ziyaretçilerine, gecenin karanlığında hüküm süren orman yaşamını deneyimleme olanağı sağlıyor. Sergi boyunca alacakaranlıkta bir ormanda gezinen ziyaretçi, her adımında duyacağı yaprak sesleri eşliğinde ağaçların ve farklı hayvan türlerinin arasından geçerek gecenin şiirsel ve gizemli dünyasında bir yolculuğa çıkıyor.


Aylin Türker

Merhaba! Ben Aylin.
Sanatın varlığının yok sayıldığı bir yerde dansçı, kadınların ezildiği bir yerde kadın, hayvan öldürmenin normal sayıldığı bir yerde vejetaryen, herkesin çöpünü yere attığı bir yerde çevreci ve video çekmenin ''ayıp'' olduğu bir yerde yönetmenim. Değişim için yıkıcı eylemlere ihtiyacımız olduğunu düşünüyor ve daha iyi bir dünyaya inanıyorum.
Senin yıkıcı eylemlerin ne?

Yorum ekle