CVZ Dergi

Geçmişin Sıcaklığını Bugünün Gönüllerine Taşıyan “Bizim Aile” Müzikali

Türk insanının sıcak, sevgi dolu ve pek hareketli halini, benim gözümde ekrana hep çok güzel yansıtmıştır eski Türk sineması. Karizmasıyla Tarık Akan, anaçlığıyla Adile Naşit, gözümüzdeki o baba figürü Münir Özkul ve daha nice isimler sayesinde kahkahalar, göz yaşları gördü salonlarımızın duvarları.

1975 yılında ilk defa beyaz perdeye yansımış, yönetmenliğini Engin Orbey’in yaptığı ve senaryosu Sadık Şendil tarafından yazılan “Bizim Aile” filmi izleyenlere pek içten, pek sevgi dolu anlar yaşatan bir film. Aile dinamiği ve şefkatin yürek ısıtıcı bir şekilde işlendiği, anne ve babalarımızın izleyerek büyüdüğü bu film halen Türk televizyonlarında yayınlanmakta.

Gel gelelim İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları bu güzel yapıtı nesilden nesile aktaraya devam etmek adına, bir müzikale uyarlamış. Sinem Bayraktar tarafından oyunlaştırılmış, koreografisini Özge Midilli yapmış ve tüm bunları birleştiren müziğin arkasında da Mertol Şalt var.

Seyirciyi şenlendiren bir dans sahnesiyle başlayan müzikal, bize yıllar önce eşlerini kaybetmiş ve komşularının teşvikiyle evlenen Yaşar Usta ile Melek Hanım’ın, birbirleriyle hiç anlaşamayan toplam yedi çocuğuyla, birbirine bağlı büyük bir aile olmalarının öyküsünü anlatıyor.

Sevgi, saygı, birlik ve beraberlik duygularıyla gönlümüzde çiçek açtıran bu müzikli oyunda emek ve sevginin gücü temaları bizi eşsiz bir yolculuğa çıkarıyor.

Müzikal 16 Şubat tarihine kadar oynayacak. Soğuk kış günlerinde içinizi ısıtsın 🙂

Derin Bulat

Merhaba!
Ben Derin. İstanbul Saint-Joseph Fransız Lisesi'nde öğrenciyim. 2017-2018 yılları arasında Finlandiya'da öğrenci değişim programını tamamladım. Döndüğümden beri AFS Gönüllüleri Derneği'nde aktif gönüllülük yapıyorum. Toplumsal cinsiyet konusu üzerine atölyelerde yer alıyorum. Hayvan hakları ile ilgili bilinçlendirme çalışmaları yapıyorum ve "zero-waste" yaşam için adımlar atıyorum :) Kültür, sanat, sürdürülebilir yaşam ve tasarım gibi konular özel ilgi alanım.

Yorum ekle