CVZ Dergi

Mars’a Gidiyoruz!

”Sizce ben deli miyim? ”

Elon Musk, hakkındaki tek biyografi kitabının yazarı Ashlee Vance’ye ilk buluşmalarında sorduğu soru bu olmuş: Deli miyim? Neden bu soruyu sordu? Çünkü şöyle diyor :

“İnsanlığın karşısında bugün iki yol var; Dünya’da sonsuza kadar kalıp, soyumuzun kaçınılmaz tükenişini beklemek ya da uzaya yolculuk yapıp, gezegenler arasında hayatta kalabilen bir tür haline gelmek”.

SpaceX kurucusu ve CEO’su Elon Musk’ın, merakla beklenen Mars’ı kolonileştirme planı, tahmin edebileceğiniz gibi, ikinci seçeneği ayakları yere basar hale getirmeyi amaçlıyor.

Öncelikle ‘’Neden Mars ? ‘’sorusunu yanıtlayalım. Uzaya göz attığımızda en yakınımızda bulunan yapılar Merkür, Venüs, Ay, Mars, Jüpiter ve uyduları. Venüs, yoğun basınca ve yüksek sıcaklığa sahip. Gönderilen uzay araçları bile o koşullara dayanamayıp eriyor, parçalanıyor ve yok oluyor. Merkür ise Güneş’e çok fazla yakın olması nedeniyle bir hayli elverişsiz. Mars ise hem ince atmosferi, hem karbondioksit bakımından zengin olması nedeniyle hem de geçen gün öğrenilen gelişmeyle su bulundurmasıyla en iyi alternatiflerden birisi.

Musk, en büyük problemin enerji üretmek olduğunu, bunu da çok fazla sayıda güneş paneli kullanarak çözebileceğini düşünüyor. Ayrıca ilk yolculuğun tehlikeli olacağını belirtiyor ve bu ilk yolculuğa çocukların katılmasına kesinlikle izin vermiyor. Katılan kişilere de ölmeye hazır olup olmadıkları sorulup ve ölmeyi gerçekten göze alıyorlarsa gitmelerine izin verilecek.

Mars yolculuğu kadar Mars’ta kurulacak şehirde merak konusu. Elon Musk instagram paylaşımının altında “Mars şehri, Dünya’nın tam tersi olacak. Mars’ın gecelerinde gökyüzü mavi, gündüzleri kırmızı olur.”dedi . Mars şehri için çalışmalara geçen Birleşik Arap Emirlikleri, 140 milyon dolarlık projeleri için, bilim adamları ve mühendisleri ile çalışmalara başladı. Arap Emirliklerinden gelen bilgilere göre, Mars 2117 adı altında yapılacak şehir, Dünya’da bir ilk olacak ve Mars’ın zorlu hava şartlarına göre yapılacak. Mühendislerin zorlu çalışmalarının ardından ilk modellemeleri tanıtan Arap Emirlikleri, oval camlardan oluşacağını vurgulayarak Dünya’da görülmemiş bir mimari ile ilerlediğini belirtti.

Beyzanur Yoldaş

Yorum ekle