CVZ Dergi

Bir Liseli Hayali: Nasıl Akademisyen Olunur ?

Akademisyen; üniversitelerde ders veren ve araştırma yaparak bilimsel gelişmeleri inceleyen kişilerin genel adıdır. Araştırma görevlisi olarak başlanan bu yol profesörlük ile en üst noktaya taşınır. Peki çoğu liselinin “Ben akademisyen olacağım yaa” dediği bu hayal nasıl gerçekleşir ?

Birinci Adım: Yüksek Lisans Derecesine Sahip Olmak                               

4 yıllık lisans eğitimi ardından alanınızda daha da uzmanlaşmanız için gerekli olan bu adım, aynı zamanda akademisyenliğe açılan da ilk kapı. Okulların büyük bir bölümü yabancı dil yeterliliği için YDS, akademik yeterlilik için ise ALES puanlarını talep ediyor. Ayrıca lisans not ortalamanızın da alt limiti 2.5 olmalı. Anlayacağınız üniversite de notlarınızın yüksek olması sizi bir adım öne taşıyor.

Ama burada şöyle güzel bir haber vereyim, araştırma görevlisi olmak için illa yüksek lisansınızın bitmiş olması gerekmiyor. Yüksek okurken aynı sırada araştırma görevlisi olarakta çalışabilirsiniz.

İkinci Adım: Doktora Derecesine Sahip Olmak

İkinci adım da ilk adım gibi kendine göre kıstasları olan bir adım. 2-3 yıl süren yüksek lisans eğitimi ardından, 4-5 yıl süren doktora eğitimini tamamlamak bu hedef için en büyük adımlardan biri. Eğer bu adımlar arası es vermeden devam ederseniz 6 yıl sonra doçent olabilirsiniz. Tabi doktora çalışması bitiminde yardımcı doçent ilanlarına başvurmak şart. Bu ilanlar da yine üniversite sayfalarında yer alıyor.

Üçüncü Adım: Doçentlik

Doçent olmak için kişinin araştırmaları ve üniversite çapında yaptığı etkinlikler derlenir ve son karar verilir. Yapılan incelemeler sonucu kişi mülakata alınır ve doçent ünvanı verilir.

Dördüncü Adım: Profesör

Doçent olarak ders verip araştırma ve yayın yapan kişi etkinliklerinden puan kazanır ve yeterli seviyeye ulaştığında profesörlüğe başvuru yapabilir. Doçentlikten en az 5 yıl sonra alınabilecek profesör ünvanında doçentlikle aynı prosedür uygulanır ama mülakat uygulaması çok yaygın değildir.

Yazımızın sonuna geldiğimizde akademisyenlik için başka sorusu veya görüşleri olan varsa yorumlarda buluşalım.

Çağla Akyavaş

Her telden yazar.

Yorum ekle